DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 28.03.2024 10:42:24 

MoonCat

bakteriální infekce

bakteriální infekce

pokud vaše kočka vypadá nemocně, skutečně taky nemocná je...

 

 

Chlamydióza

Chlamydia není virus, ale bakterie, která způsobuje chronické onemocnění horních cest dýchacích a zánět očních spojivek. Nemoc se často vrací a způsobuje časté opakování nemoci. Kočka kýchá, má opuchlé oči s výtokem, výtok z nosu, horečku a potíže s dýcháním. Tyto bakterie infikují i ptáky, byl zaznamenán i případ přenosu na člověka. 

Při neléčení akutního stadia přechází do velmi těžko léčitelné chronické fáze.

POZOR - ZOONOZA - možný přenos na člověka!

 

Mycoplasma spp.

„Mycoplasma je druhově velmi početný rod bakterií představující nejmenší a nejjednodušší prokaryotické buňky vůbec. Vyznačují se tím, že jim chybí buněčná stěna a jejich tvar tak udržuje pouze třívrstevná cytoplasmatická membrána. Řada druhů mykoplasmat jsou běžnými komenzály sliznic dýchacího, urogenitálního či trávicího traktu zvířat a lidí. Pouze některé druhy jsou významnými patogeny zvířat a lidí.“

Mycoplasma spp.,je společným názvem pro celou řadu anaerobních parazitických mikroorganismů, podílejících se na zvýšení rizika možnosti nákazy celou řadou dalších onemocnění.

Je považována za prvotní příčinu respiračních onemocnění u mnoha živočišných druhů, včetně lidí.

Z výše uvedeno vyplývá, že Mycoplasma spp. je také primární patogen různých onemocnění u koček; nejrozšířenějšími zástupci kategorie Mykoplasmatických onemocnění koček pak jsou asi M. felis, M. gateae, M. haemofelis, M. feliminutum a M. pneumoniae.

Onemocnění u koček napadá různé části těla, převážně respirační trakt, oči a uši, rozmnožovací a urologický trakt; dále způsobuje také záněty kloubů.

Zdroje nákazy:

Mezi hlavní zdroje nákazy patří přenos od jiných již nakažených jedinců tělesným kontaktem, formou kapénkovou; dále, přenosem ze všech tělesných sekretů a krví. Velké nebezpečí je také v možnosti nákazy nitroděložně, přenosem z matky na plod.

Jeden z hlavních rizikových faktorů k propuknutí tohoto onemocnění je snížená hladina imunitního systému Vaší kočky.

Pokles imunity může být způsoben jak jiným i velmi závažným onemocněním, tak různými stressovými faktory. Ty jsou mimochodem velmi častým důvodem nižší imunity kočky!

Diagnostika onemocnění:

Testování vhodných vzorků metodou PCR. Při podezření na onemocnění Mycoplasmou spp je třeba vždy žádat nezbytné testy. V některých případech jinak mohou vyjít negativně i kultivace od nemocného zvířete.

Léčba:

Vždy nutnost léčení ATB vhodnými na toto onemocnění! Nejlepší ATB léčbu i dobu jejího trvání ve Vašem konkrétním případě Vám spolehlivě a nejlépe poradí v místě testování vzorků od nemocné kočky. Vždy je třeba vzít v úvahu věk(některá ATB mohou mladým zvířatům velmi škodit) a zdravotní stav Vaší kočičky(rozhodující pro výběr nejvhodnějšího ATB a ostatní způsob léčení).

Vyjma vážných případů onemocnění Mycoplasmou spp., kdy je již nezbytná hospitalizace, lze kočku úspěšně léčit doma. Včasné odhalení a léčba Mycoplasmy spp.,dává Vaší kočičce nejlepší naději na kompletní uzravení!

Léčby jiných onemocnění nezaručují nezbytné vyléčení onemocnění Mycoplasmou spp. ATB nemusí být vhodná i k léčbě této nemoci, stejně jako doba léčby jiných onemocnění bývá kratší a tedy i při volbě ATB, které jinak může tuto nemoc léčit nesmí být interval léčení nedostatečný. Nevhodnou léčbou může dojít k dočasnému zlepšení zdravotního stavu či zdánlivému vyléčení. Jde však o stav pouze dočasný!

 

Projevy nákazy Mycoplasmou spp.

Respirační trakt:

Napadá dýchací soustavu Vaší kočky a v neléčeném průběhu jí může následně trvale poškodit. Obvykle se vyskytuje ve dvou typických fázích. Nejprve napadajíc horní cesty dýchací, infekce horních cest dýchacích či záněty vnitřního ucha.

Poté napadá dolní cesty dýchací, průdušky a plíce. Zde znemožňuje normální průběh okysličení krve, způsobuje nezvratné poškození tkání plic.

Horní cesty dýchací:

• Zvýšené produkce nosních sekretů - v počátku často nenápadné běžně vypadající rýmy a pšíkání či kašel kočky.

Často ve spojení s dalšími původci těchto obtíží může být rýma či kašel již velmi intenzivní, mohou být i příznaky chroptění a dušení při potížích s vyloučením tvořících se sekretů. Laicky a stručně charakterizováno, Vaše kočka může mít různé symptomy; průběh od frkání a pšíkání až po silné záchvaty kašle i s projevy dušení nebo dávení. Rýma může být se slabým výskytem čirého hlenu až po „nudle jak cepy“ či skoro ucpaný nos hnisavým výtokem.

 

• Otitis interna - zánět vnitřního ucha.

Laicky a stručně charakterizováno, bolestivé onemocní skryté části ucha. Kočka může být zprvu jen citlivá na doteky v oblasti ucha, později i třepat hlavou či jí nápadněji naklánět nebo třít o podložku. Později mohou být nápadné nekoordinované pohyby až ztráta rovnováhy. Bývá již doprovázeno výtoky z ucha. 

Dolní cesty dýchací:

• Bronchopneumonie - onemocnění bronchopulmonárního segmentu

• Pneumonie - zápal plic

Vlivem dalších přidružených patogenů, různá specifická poškození plic. V pokročilém stadiu již smrtelné fáze s minimální šanci na uzdravení takto nemocného jedince. Nejčastěji spojena s jiným vážným onemocněním resp. traktu kočky, způsobujícím např. otok plic, vodu na plicích,, hnisavá ložiska v plicích(abscesy).

Takže krom dalších závažných stavů které jsou dalším projevem tohoto onemocnění, jako je dehydratace organismu a vyhladovění pro nezájem o příjem potravy, zvíře umírá nejčastěji v konečném důsledku na nedostatek přísunu kyslíku, tedy udušení.

 

Oční onemocnění:

• Zvýšené produkce očních sekretů - v různých formách

Laicky a stručně charakterizováno, oční potíže v počátku nemoci v podobě od nápadnějších pravidelně se vyskytujících tmavších ospalků až po pozdější výtoky z očí ať už hnisavé nebo vodnatého či rosolovitého charakteru s různým zabarvením; od průhledného přes různé odstíny růžové až po tmavě masové zbarvení.

• Oční potíže - zvýšená citlivost na světlo až spasmické potíže

Laicky a stručně charakterizováno, mhouření a neobvyklé přivírání očí obzvlášť v intenzivnějším osvětlení, nápadnější mrkání a tiky víčka.. Vážnější potíže při zarudnutí oka či vnitřní strany víček. Vždy jde o nepříjemné až bolestivé stavy oka.

• Conjunctivitis - zánět spojivek v akutní i chronické podobě.

Ve spojení s bakteriemi Mycoplasmy existují i další velmi vážná oční onemocnění, která se mohou v pozdějším neléčeném stadiu vyskytnout, končící i slepotou v jednom či obou očích, často následně spojené s nezbytnou operací odstranění nefunkční oční bulvy.

 

Zánět kloubů:

• Polyarthritis – akutní zánět mnohočetných kloubů

Laicky a stručně charakterizováno, artritida, tedy kloubní onemocnění i s konečným trvalým poškozením kloubů. Vaše kočka může mít trvalé následky, pro výraznou bolest znemožňující jí pohyb.

 

Rozmnožovací a urologický trakt:

• Březost a porod - ohrožení zdárného průběhu březosti a zdravého vývoje embryí a nenarozených koťat, reálné vysoké nebezpečí dalších porodních a poporodních komplikací. Mycoplasma u matky může způsobit a také často je hlavní příčinou vysoké úmrtnosti nenarozených plodů, předčasných porodů, různě neduživých novorozenců či předčasných úmrtí malinkých koťátek.

Za přítomnosti dalších patogenů může Vaše kočka mít další specifické nepříjemné či závažné nemoci močového a rozmnožovacího ústrojí.

Diskuzi k tomuto onemocnění a zkušenosti majitelky sphynxíčka Artíčka naleznete na diskuzním fóru modrého kocouře. Artíčkova panička EDRIMEA má naše veliké díky za shromáždění informací o této nemoci.

 

Tuberkulóza

 

Borelióza

 

Zdroj: PlanetaZvirat.cz,  Wikipedie - Otevřená encyklopedie,   Esther Verhoef - Verhallen: Velká encyklopedie koček