DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 28.03.2024 10:42:24 

MoonCat

péče o sphynxe‚ nemoci‚ rádce

Jak to vidí naše sphynx, aneb jak se o nás náš dvounožec stará. 

Zde se dozvíte základní informace, jak pečovat o sphynxe a samozřejmě platí jako vždy, pokud máte jakýkoliv dotaz, neváhejte nás kontaktovat a zeptat se...

Pokud to je možné, u léčby a doplňků preferuji alternativní, levnější, avšak složením stejné prostředky, oproti těm veterinárním a hlavně, přírodní prostředky, o kterých se více dočtete v záložce "Příroda léčí".

 

Koupání:  Naše sphynxy nyní takřka nekoupeme, poslední koupání proběhlo cca v červenci 2013 a do současné doby jsou stále více méně čistí. Dříve jsme koupali zhruba jedenkrát týdně, byli stále jak čuníci a kůže se silně mastila, postupem času jsem ovšem dospěl k poznání, že čím častější koupel, tím dříve je sphynx špinavý, prostě se tímto ničí přirozená ochrana kůže.  Samozřejmě že i v tomto případě, po týdenním spaní v posteli při světlém prostěradle na něm budete mít šmouhu, ale pokud bych to srovnal jak jsme na tom nyní, tak "čistota" kůže je jako dříve při týdenním koupacím intervalu jako cca 1-2 dny po koupeli. Samozřejmě že záleží na mnoha faktorech, stáří, stravě, hormonech, intenzitě koupání..., pokud je sphynx jak čuně a kůže dokonce nevábně voní, tak prostě do vany musí. Občas používáme miminkovské vlhčené ubrousky, kterými kočičáka otřeme. Koupání se našim sphynxům nelíbí a tak pokud koupeme, nejschůdnější metoda je ta, že se koupou společně s jedním páníčkem za vydatné spolupráce druhého. Na sphynxí kůži vyhovuje prakticky jakékoliv miminkovské sprchové mýdlo, nějaké hypoalergenní, POZOR, NE šampon na vlasy. Po koupeli je třeba kůži řádně osušit, aby sphynx neprochladl.

NÁŠ TIP:  Pokud se váš sphynx extrémě špiní, zkuste změnu krmiva, s menším obsahem tuku a vitaminu A. Vysoký obsah vitamínu A mívá vliv na barvu převážně u velmi světlých sphynxíků - růžováčků. 

Opalování:  Sphynxíci milují teplo a slunce, pokud mají možnost, vysedávají na sluníčku a opalují se. V počátku v jarních měsících se může stát, že se nám zejména opět světlý kočičák mírně "připálí", tedy zčervená (u nás se tohle stává pouze u Bigouše, tedy jedné kočky ze čtyř). Toto neřešíme a kočky ničím nemažeme, je to otázka pár dní a po opálení je vše v pohodě. Jak tedy říkám, kočky ničíme nemažeme a před sluncem nechráníme, ale musí mít možnost se ze sluníčka schovat. V případě velmi citlivé kůže či alergie na sluníčko, což se i u sphynxe může stát, je ochrana pomocí dětského opalovacího krému s vysokým faktorem na místě.

Drápky: Drápkům je věnována náležitá péče, poněvadž jakožto správným sphynxíkům se jim dost špiní, takže vždy po koupeli je vypucujeme miminkovským vlhkým ubrouskem a zkrátíme na patřičnou délku. Drápky se nejlépe čistí po koupeli, kdy jde ta špína z nich pěkně setřít no a pokud se na to po koupeli zapomene, tak je údržba nejlepší když tvrdě spí, poněvadž tato procedura se jim také nelíbí a než se stihnou probrat, jsou minimálně dvě packy vypucované.

Odpočinek a drápky: K odpočinku a k ostření drápků slouží veliké škrabací stromy (i když samozřejmě nejraději spí v posteli pod peřinou a drápky si nejraději brousí o sedačku, takže sedačka by u nás byla asi nejlepší z betonu), jeden škrábací strom máme v obýváku a jeden v dětském pokoji, níže se na ně můžete podívat, jsou koupené v Německu v ZOOplusu, který otevřel i v Česku svoji pobočku ZOOhit. Pokud máte o takové škrabadlo zájem, více v sekci Sphynxí Zlaté stránky - Internetové obchůdky. Pokud je to možné, je vhodné takové veliké odpočívadlo umístit blízko okna, poněvadž se kočka  ráda kouká ven a vyhřívá na sluníčku. POZOR: okna musíme mít opatřena bezpečnostní sítí a hlavně v dosahu škrabadla NEOTVÍRAT ventilačku, kde by mohlo dojít k zaklínění kočky a jejímu udušení! 

 
                                     

Škrábací strom ATLAS                                                           Škrábací strom AMBROSIA

NÁŠ TIP: Nejlevnější škrábací stromy koupíte asi opravdu jen v německém ZOOplus či ZOOhit, ale pozor, vyplatí se čekat na "akční nabídku".

 

Uši: Ouška jsou jako ty drápky, špiní se a špiní, takže minimálně jednou týdně nám je třeba je vytřít čistým kapesníkem a ušními tyčinkami no a občas do nich kápnout kapičky Otifree. Neznalý veterinář by mohl u nevyčištených oušek sphynxe mylně diagnostikovat ušní svrab, což je v drtivé většině případů blbost, prostě sphynx má někdy ušiska jako horník.

Zoubky: Sphynxové mají se zoubky občas problém, takže pokud by to vypadalo na zánět dásní, máme po ruce gel Curasept ADS 350 a tím dásně a zoubky 2x denně potíráme. V případě již rozběhnutého zánětu dásní samozřejmě doporučujeme návštěvu veta, poněvadž může být vhodné či nutné odstranění zubního kamene, nebo dokonce přeléčení ATB, ve většině případů přímo na zoubky určeným antibiotikem stomorgyl (osobně doporučuji místo antibiotik použít Koloidní stříbro). V případě již chronického zánětu, kdy je veškerá léčba takřka neúčinná, doporučujeme trvale potírat dásně gelem, který obsahuje chlorhexidin.

Příznaky onemocnění chrupu:  

  • zapáchající dech
  • zubní kámen
  • oranžově hnědý povlak na zubech
  • oteklé, červené, příležitostně krvácející dásně
  • snížená chuť k jídlu
  • uvolněný nebo chybějící zub
  • zubní kaz
Jinak pro zajímavost schéma růstu zubů je u koček následující: 

Ve věku 2-3 týdny rostou první a druhé mléčné řezáky, ve věku 3-4 týdnů třetí mléčné řezáky a mléčné špičáky, ve 4-5 týdnu třetí a čtvrté spodní mléčné premoláry. Druhé, třetí a čtvrté horní mléčné premoláry se pak objeví ve dvou měsících. 

Trvalý chrup pak nahrazuje mléčný v tomto pořadí: 

První a druhé řezáky ve věku 3 1/2-4 měsíce, třetí ve věku 4 1/2-4 1/2 měsíce. V 5 měsících špičáky a druhé horní premoláry, ve věku 5-6 měsíců třetí a čtvrté horní premoláry a třetí a čtvrté dolní premoláry. 

Mléčné moláry kočky nemají, trvalé se pak objevují mezi 4 a 5 měsícem.

Mléčných zubů mají kočky 26, trvalých 30.

 

NÁŠ TIP: Poněvadž veterinární Gingisan gel, který většinou od veterináře na zoubky dostanete, je vcelku drahý a maličký, cca 250,-Kč/20g, zhruba po tříletém zkoušení různých gelů u nás definitivně zvítězil gel Curasept ADS 350, který koupíte v lékárně. Je to gel s vysokým obsahem chlorhexidinu, působí antiplakově, antibakteriálně a protivirově, nemá vedlejší účinky, nevzniká na něj rezistence a není vstřebatelný zdravou tkání. Je to něco na způsob veterinárního gingisanu, ale silnější, levnější a větší.

Mimo prvně uvedeného gingisanu je přímo pro kočky určen též Parodongyl, dobrou zkušenost máme též se zubním sprayem DentalPet, který se 2x denně vstříkne (raději kápnout na zoubky a dásně) do tlamičky. Pokud kočka zánětem dásní netrpí, jako prevence je vhodná pasta Orozyme, která se používá úplně stejně.

SUPER TIP: Jako prevence proti zubnímu kameni a plaku slouží přípravek Plaque off animal. Jedná se o čistě přírodní prostředek, jak uvádí popiska - vybrané mořské řasy. Je to jako vždy o tom, že přípravky pro zvířátka je vcelku dobrý byznys, takže mi vrtalo hlavou, z čeho se to vlastně skládá, neboť pojem "vybrané mořské řasy" uvedený na složení je fakt přesný. No a výsledek? Jedná se o řasu Ascophyllum nodosum, bývá též pod názvem Kelp, kterou koupíte za zhruba 5,-USD a to skoro půl kila. Osobně jsem vyzkoušel, účinky (i smrad) jsou stejné a velmi pozitivní jsou i recenze zahraničních chovatelů.  O dalších přírodních doplňcích a jak nakoupit se více dozvíte v záložce "Příroda léčí".

Krmení: Střídáme již vyzkoušené značky granulek, u kterých víme, že z nich nemá sphynxík průjem. Vyzkoušeli jsme již mnoho značek a trvale jsme zůstali u granulek s bezobilnými recepturami a to převážně: Taste of the Wild, Applaws Cat Chicken, Earthborn Holistic, Power of Nature Natural Cat Meadowland Mix a Orijen.  Tyto granule neobsahují žádné obilí, sóju a podobné nesmysly, které kočky nežerou. V misce máme vždy 2-3 různé druhy.   Také dostáváme syrové kuřecí krky, které jsou mimo jiné vynikající, když je to naše kadění řidší než je zdrávo a dále syrová kuřecí srdíčka, syrové kuřecí maso, syrové libové vepřové a syrové hovězí maso. No a k tomu ještě konzervičky Animonda Carny či Bozita, ve kterých také není žádná chemie a obilí a velmi nám chutnají rybí konzervy Schmusy, zde preferujeme druhy se sardinkami. Překvapivě dobrou zkušenost máme s levnými kapsičkami Catessy, ale to jen občas na chuť, jako kteroukoliv levnou kapsu. Poněvadž kapsy jsou jen opravdu jako občasná chuťovka, kvalitu neřešíme, ale jen to, aby nám vyhovovaly.   Některé prameny uvádí, že by měla mít kočka přístup ke krmení celý den, což by se nám sice líbilo, ovšem kdo nechce mít doma sphynxí kouli, tomu to nedoporučujeme a ať to raději ani nezkouší, nebo to dělejte jako my, kdy část granulek je "protižracích", které nechutnají. Miska s čerstvou vodou musí být ale stále k dispozici.

Každý den jsou dvě jídla "vlhké", tedy maso nebo konzerva... a pak na dokousnutí granulky. Podle nových poznatků je totiž monodieta, byť superprémiová, nejlepší cestou k onemocnění ledvin vašeho miláčka.

Pokud má sphynx průjem, nebo dokonce krev na konci hovínka, nebo se hodně mastí či růžováček hnědne, měla by změna krmiva být první, nad čím budeme uvažovat. 

Pokud zkoušíme nové granule, nikdy to nejsou ty ze supermarketu, ale většinou granulky s BEZOBILÝMI recepturami.

POZOR: opakovaně jsme se přesvědčili, že z granulí PORTA 21 mají kočky velkou žíznivost a zvrací! 

 

NÁŠ TIP: Baštu kupujeme většinou v českém internetovém obchodě Krmení cz.,  v německém ZOOplus.de či ZOOhit.cz a polském Zoofast.cz. Zoofast je pro své ceny naším favoritem.

TIP na podávání konzervy: Většině koček více chutnají kapsičky, což není proto, že by byly nějaké lepší, ale poněvadž jsou vlhčí a mají ten správný sosík. Levnější, ale stejně účinnou variantou je přidat do konzervy trochu teplé vody. Kočky to milují a navíc se jim zvýší příjem tekutin.

 

K zamyšlení: Když čtete na pytli s krmením, že obsahuje lehce stravitelnou kukuřici, sóju či pšenici, není vám to divné? Kočka je masožravec a podobné nesmysly se do krmení přidávají jen a jen z toho důvodu, že jsou levné. Mnohé Super značky obsahují Super nesmysly a těží jen ze své reklamy. Naopak mnohé méně známé značky koupíte takřka za polovic a svým složením vás příjemně překvapí. Takže lze jen poradit: Čtěte příbalové informace o složení, nekupujte podle toho co vám nakukají v televizi či v časopise. Reklama nám nutí krmení pro aktivní kočky, pro ty méně aktivní, kastrované, mladé, staré, hubené či tlusté, chlupaté či nahaté, granule na zoubky..., ale copak v přírodě běhají speciální myši pro každou kočku zvlášť??? Speciální krmivo má své opodstatnění pouze u speciálních veterinárních diet, kdy je kočka nemocná, pro zdravou kočku to je hloupost. Prostě vybírejme krmení, které je přírodě nejbližší a hlavně si nemysleme, že super cena či super reklama, znamená i super kvalitu.

U nás většinou není v miskách prázdno a sphynx je někdy sakra žravá kočka, takže jsem tu jejich žravost, kdy by zbouchali těch granulí půl kila během pěti minut vyřešil elegantně tím, že v misce jsou namíchány granulky, které jim NECHUTNAJÍ. U nás je to Earthborn holistic. Takže zbaští a vyberou co jim chutná a pak když už holt nic jiného není, v průběhu dne dozobávájí ten zbytek, takže vlastně průběžně baští celý den. Mimo to je 2x denně vlhké krmení - syrové maso nebo konzerva.

Krmení granulemi je vůbec dost matoucí, absolutně se nedá srrovnávat s krmením masem nebo konzervou. Maso obsahuje cca 80% vody, granule jen 10%. Pokud si to tak nějak dopočítáme, tak pokud nasypeme do misky 100g granulí, tak adekvátně masa by v té misce ležela 450g flákota!!! Kdo z nás by dal kočce skoro půl kila masa???? Pak nemají mít kočky problémy - za vším hledej granuli !!!

Samozřejmě vzhledem k technologii výroby a toho, že granule nejsou jen z masa, u těch kvalitních, bezobilných, kde je obsah masa deklarován na cca 60-70% lze zjednodušeně říct, že ve 100g granulí je cca okolo 300-350g masa.

Ještě bych dodal, že u surovinového složení ze zákona musí být seřazeny položky od hmotnostně nejvíce zastoupené po tu obsaženou v nejmenším množství. Takže kde je na prvním místě obilí, rýže, kukuřice a podobné sračky, takovému krmivu se obloukem vyhněte. Tudíž,
ČTĚTE SLOŽENÍ!!!

 

A CO JE NEJLEPŠÍ???  Kočka je masožravec a mějte na paměti že žádné nejlepší granulky neexistují. Každé granule jsou jen daní za naši lenost. Krmte masem (BARF) a odměnou vám bude zdravá, vitální kočka.

 

TIP NA SYROVÉ MASÍČKO: Koupím cca kilo hovězího masa (může být i prorostlé s nějakou tou flaxou), platíčko kuřecích krků, platíčko kuřecích žaludků a platíčko kuřecích srdíček, kuřecí skelet. Vše pomelu na masovém mlýnku co nejvíce nahrubo (kolečko s co největšími dírami) a dám do mrazáku  do alobalových mističek od kočičího krmení cca po 100g. Večer pak mají kočičáci mističku na chuť a oblizují se až za ušima.

 

TIP NA ZDRAVÉHO SPHYNXÍKA: Do krmení vždy přidávám něco "zdravého z přírody", a to prášek mladého ječmene, chlorellu, cordyceps nebo mushroom (viz. záložka Příroda léčí), nebo betaglukany ImunActiv. Mohu říci že od doby co to takto praktikuji jsou kočičáci zdraví a nemoc a antibiotika věc neznámá. Do syrového masa dále přidávám trochu taurinu a L-lysin, a do granulek řasy Kelp a níže uvedená přírodní probiotika s bylinkami. 

Samozřejmě ať již do masa, konzerv či granulek, vždy přidáváme jen "něco" z uvedených doplňků, tak nějak od oka na střídačku, ne vše dohromady. V případě nějakých potíží pak dle problému upřednostníme daný doplněk na konkrétní problém.  Trvale přidáváme KELP a převážně jen chlorellu.

 

SUPER TIP: Pro zdravé trávení a vždy po prodělané léčbě antibiotiky doporučujeme podávat probiotika. Ta kupujeme na e-shopu iherb.com v USA pod názvem Rainbow Light - GreenDog Naturals. Tento výrobek obsahuje nejen probiotika, ale i důležité enzymy a omega-3 mastné kyseliny. Pro kočičáka vám balení vystačí minimálně na 3-4 měsíce. Pro zdravé trávení a celkovou detoxikaci doporučujeme též prášek YUCCA SHIDIGERA, kterým rovnou malinko poprášíme granulky

 

Záchůdek: Nejlepší je krytý, dle vašich možností - čím větší, tím lepší. Do dvou kočičáků stačí jeden.

 

Stelivo: Po dlouhých výzkumech a zkoušení je v naší kadibudce jedině kočkolit CAT BEST ÖKO PLUS. Krásně voní po dřevu, dobře hrudkuje a vůbec se nemusí celý jednou za čas vysypat, ale jen se doplňuje a ani trošičku nesmrdí. A čurací hroudy se klidně mohou splachovat do záchodu. 

NÁŠ TIP:  Z naší zkušenosti vyplývá, že stelivo CAT BEST ÖKO PLUS  je pro sphynxy opravdu nejvhodnější - viz. Sphynxí ankety.  Kočičí záchůdek udržujte stále čistý, poněvadž do špinavého kočka odmítne chodit a problém bude na světě. 

 

Veterinární péče: A samozřejmě pokud by našim sphynxům něco chybělo, nebo přebývalo, třeba nějaký ošklivý bacil, mají i své doktory na Veterinární klinice MVDr. Lapáčka, nebo přímo u nás na sídlišti paní doktorku MVDr. Zemancovou. Jsou zde moc šikovní, jsou zde pro naši potřebu každý den a jsou na nás stráááášně hodní. Očkování absolvujeme vždy jednou za rok základní trojvakcínou a co se týká odčervování, poněvadž ven nechodíme, od věku jednoho roku nám již odčervovací bobule stačí 1x za šest měsíců. Očkovací a odčervovací schéma naleznete vždy v kočičím očkovacím průkaze, kde šikovný veterinář napíše i datum příští návštěvy. Co se týká vztekliny, někteří majitelé jejichž kočičáci ven nechodí tuto nedávají, podrobněji v sekci sphynxí rady - záložka sphynxí zdraví. Samozřejmě že jsme absolvovali krevní testy na felinní koronaviry, virovou kočičí imunodeficienci (FIV) a virovou leukémii koček (FeLV), s NEGATIVNÍM výsledkem. 

Co se týká případných chirurgických zákroků, ty mají za sebou všichni naši kočičáci a to kastraci. Koho to čeká, doporučujeme aby si vzal dvounožec na ten den volno, veterináře který nemá se sphynxy zkušenost poučit o vhodnosti použití vyhřívané dečky nebo podložky, aby sphynxík neprochladl a po zákroku doma kočičáka hlídat aby nikam nelezl, poněvadž se motá a mohl by odněkud žuchnout dolů, když spí, dbát na to aby byl přikrytý a dát něco i pod něj, poněvadž se může vlivem narkózy počurat. Když je pan doktor šikovný jako ti naši, druhý den již bude sphynx jak rybička.

Vzít si na dobu po zákroku (po narkóze) volno je velmi důležité, poněvadž každý kočičák narkózu snáší jinak. U našich sphynxů bylo vše v pohodě, až na Charlieho, který měl po probuzení mnohahodinové stavy podobné epileleptickým záchvatům, takže nechat jej bez dozoru, byl by schopný se umlátit i v přepravce. I tak byl chudáček na hlavě samá boule a modřina. 

Dne 16.9.2009 Felisek a Charlie absolvovali vyšetření na HCM u dr. Johanidese, s NEGATIVNÍM výsledkem.

16.3.2012 absolvoval vyšetření na HCM Feldík, poněvadž se mi zdálo, že nějak hůře dýchá. Vyšetření jsme absolvovali u MVDr. Hořejše u nás v Českých Budějovicích, s NEGATIVNÍM výsledkem.

Poslední velké cestování za dr. Johanidesem však Charlie odstonal, poněvadž chytil nějaký bacil a nachladil se. Prostě tříhodinová cesta tam a tříhodinová cesta zpět a stres s tímto spojený, udělaly své.

NÁŠ TIP:  

  • Nepodceňujte ani obyčejné nachlazení a pčíkání vašeho sphynxe, i banální věc se může ošklivě zkomplikovat, pokud se tak stane, OKAMŽITĚ navštivte vašeho veterináře. Je-li sphynx nemocen, tak ať již doma, nebo na cestu k veterináři, vždy doporučujeme nějaké to tričko aby neprochladl (zvláště pokud nežere, rychle mu klesá teplota).
  • Může se stát, že na nějaký čas odmítne potravu i pití, když nepije, doporučujeme koupit si v lékárně umělohmotnou injekční stříkačku a několikrát denně opatrně vstříknout do tlamky trochu vody a jídlo nabízet pouze vlhké (kapsy, konzervy), NE granule, pokud i nežere, je vhodná pasta Calo-Pet, dávat dle návodu, 1-2 kávové lžičky denně, opět je nejjednodušší ji vstříknout do tlamky, 2-3x denně cca 2ml
  • Při nachlazení je dobré léčbu doplnit o jitrocelový sirup, dáváme denně cca 3x2ml
  • Na posílení imunity máme vytipovaný přípravek Imu Fit (60 tablet, Vitaland), nebo ImunActiv (4O tablet, Walmark), který obsahuje Beta-glukan, což je je unikátní přírodní komplexní polysacharid, schopný podporovat obranné reakce organismu proti virovým, bakteriálním a parazitárním chorobám. Imunostimulační účinky glukanů jsou jedny z nejobecnějších biologických účinků v celé živočišné říši a dosud nebyl nalezen biologický druh, u kterého by glukan nefungoval.  V případě většího rizika infekce či již nemoci dáváme půl tablety, jako prevence stačí 1/4 tablety denně.  
     

 

Přeprava: Pokud jedeme někam na výlet, nebo třeba jen na návštěvu veterináře, máme suprové přepravky Pet CargoCabrio.  A jaké má tato přepravka výhody?

  • možnost otevírání hořejšího krytu
  • odpadní žlábek zabudovaný do spodní části pro zbytky jídla, pití nebo moče
  • jídlo a voda mohou být vyměněny bez obav, že miláček uteče
  • perfektní výhled
  • postranní průduchy pro perfektní větrání
  • přepravka může být připásána bezpečnostními pásy
  • možnost uzamčení zámečky
  • splňuje striktní předpisy leteckých společností
 
 
                                             
 
 
 
                                           
 
 
                       

Ale ač máme přepravky suprovní, tak cestování našim klukům vůbec nedělá dobře. Když trvá cesta delší dobu, tak se stane, že jim ale vůbec není dobře, až se z toho někdy pozvrací a i pokadí.


 

Sphynx a zima: Sphynx není vůbec žádná citlivka, pokud doma v zimním období topíte normálně, tedy na cca 21-22 stupňů, úplně to stačí. Pokud je mu zima, zaleze si pod peřinu, ovšem na přepravu doporučujeme obléknout tričko a dát do přepravky speciální vyhřívací podložku, která se nahřeje v mikrovlnné troubě a poté několik hodin hřeje.

NÁŠ TIP: Pokud nechcete aby se vám v době vaší nepřítomnosti vaše nahaté kočky zabydlely v ložnici, nechte jim na přístupném místě (obýváku, pokojíčku), třeba deku na sedačce nebo v jejich pelíšku. Když jim bude chladno, samy se do ní zavrtají. V případě sphynxího nachlazení doporučujeme vyrobit nějaký obleček třeba ze miminčího třička, rukávu, ponožky a podobně.

 

Kočičí bezpečnost:

  • okna opatřit sítí, zvláště pokud bydlíte ve vyšším patře
  • pozor na jedovaté kytky (viz. sekce  Sphynxí rady)
  • pozor na malé a ostré předměty jako jsou sponky, špendlíky a podobně, nenechávat volně ležet
  • také nenechávat volně ležet igelitové pytlíky a tašky, kočka do nich může vlézt a zadusit se
  • pokud je kočičák ještě malý, v žádném případě nenechávat na WC zvednutý deklík, WC zavírat! Malá zvědavá kočka která do WC spadne, se zde může i utopit!
  • nenechávejte volně věci které by mohly být pro kočku jedovaté, například čisticí prostředky, jed na hlodavce, léky, dezinfekční prostředky a podobně
  • ve zkratce, přinesete-li si kotě, je to jako byste měli doma malé dítě a podle toho se zařiďte

 

Kočičí (sphynxí) potřeby: a co vše vlastně budete potřebovat a co je vhodné si již nachystat, než si kočičáka - sphynxe, přinesete?

  • záchůdek, neboli kadibudku
  • stelivo, neboli kočkolit - zde je vhodné to, na které je kočičák zvyklý
  • dvě misky, z toho jedna na krmení, druhá na vodu (zde může být i automatická fontánka)
  • kočičí škrabadlo či odpočívadlo, zde samozřejmě platí, čím větší, tím lepší
  • nůžky na drápky, doporučujeme menší, s očkem
  • na koupání nějaké dětské mýdlo
  • na čištění drápků vlhké ubrousky pro mimča
  • krmení, zde zase to, na které je kočičák zvyklý (každému vyhovuje něco jiného)
  • přepravku pro případné návštěvy veta a nějaké to kočičí stěhování
  • nějakou tu deku, kterou bude mít doma k dispozici a pod kterou si sphynx zaleze, když mu bude zima
  • A TO HLAVNÍ ???  Než se rozhodnete, prostudovat si záložku Sphynxí rady a hlavně záložku Kupujeme sphynxe, neboť někdy se unáhlená, rychlá a levná koupě může následně velmi prodražit

 

A kde naleznete nejvíce zkušeností a rad ke kočičímu světu? Bezpochyby na portálu Kočky on-line