DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 28.03.2024 10:42:24 

MoonCat

Kupujeme sphynxe (kočku)

aneb  "Jak se neunáhlit a jak nenaletět"

 

Průvodce koupí sphynxe (kočky):   Než se pustíte do studia "Průvodce koupí sphynxe", zkuste si odpovědět na pár jednoduchých otázek:

 1. Jste ochotni se starat o kočku každý den a to možná i 20 let?
 2. Nejste přehnaní puntičkáři? Ze sphynxe vám sice chlupy padat nebudou, ale kočkolit občas ano a drápek zarytý v nové sedací soupravě dokáže pěkně nadzvednout
 3. Je váš byt zařízen přiměřeně pro kočku? Může se stát, že třeba některé kytky budete muset oželet, ale nějaké věci jako záchůdek a škrabadlo pořídit
 4. Má se vám o kočičáka kdo starat v době vaší nepřítomnosti, např. o dovolené?
 5. Budete schopni uhradit náklady na případnou veterinární péči a zde může jít i o tisícové částky?
 6. A pokud se jedná o sphynxe, jste připraveni na to, že je to kočka velice společenská a fixovaná na lidi, tudíž že ji budete mít neustále v patách?
 7. Jste připraveni na to, že brzy zjistíte, že JEDEN SPHYNX JE MÁLO?
 8. Jste ochotni se svým budoucím miláčkem jako každý správný sphynxomil sdílet i postel? 
 9. Nejste silný alergik? To sice nemusí vadit, ale může, viz. níže.

Pokud jste si uvedené otázky zodpověděli a nemáte pochyb, čtěte tedy dál:

 

Sphynx a alergie:   Jste alergik a kočku mít nemůžete. Bude pro vás soužití se sphynxem bezpečné? Nejprve tedy můj příběh: mám alergii na prachy, pyly, roztoče, plísně a kočičí srst a k tomu astma. Před lety jsme měli nádhernou peršanku, já byl neustále nemocen a doktor stále zjišťoval, čím to je, než jej napadlo poslat mě k alergologovi. Ten zjistil uvedené alergie a závěr byl neúprosný, kočka musela z domu. Takže jsme si poté pořídili psa - naháče a vše bylo OK. Než jsme si potom pořídili sphynxy, pro jistotu jsem si nechal opět udělat testy, které byly opět pozitivní na vše uvedené včetně kočičí srsti. Nyní mám dva sphynxy a úplně pohoda, absolutně žádný problém a že po mě stále lezou a furt mě oblizují a drbou se mi o obličej. Ale opravdu to chce pro jistotu vyzkoušet, jistě nelze tvrdit že sphynx alergickou reakci vyvolat nemůže, prostě jen pro většinu alergiků je vhodnější. Alergik může mít alergii i na kočičí sliny nebo částečky kůže, jejich kožní maz, prach z kočkolitu... atd., prostě pokud někdo má opravdu vážnější problémy, pár návštěv u majitelů nahatých kočičáků by bylo vhodnější. 
PS: Sám se samozřejmě návštěvě takového sphynxího nadšence nebráním, takže kdo má zájem, může si u mě než do toho půjde, sphynxího kocouře "osahat", než vyrazí do nějaké CHS (která může být např. dále).

 

Takže jste se rozhodli. Ze všech těch desítek různých plemen kočičáků vám učarovala právě nahatka - SPHYNX a rozhodli jste si tohoto úžasného "mimozemšťánka" pořídit. A poněvadž sphynx tak jako každé jiné živé zvířátko není houska na krámu, je dobré se na jeho koupi řádně připravit a něco o něm vědět. Pár věcí, na které je dobré nezapomenout:

 • Prošmejděte internet, diskuse a všechny dostupné zdroje a zjistěte si vše, v čem je chov sphynxe specifický a jaké má požadavky (ve sphynxích "Zlatých stránkách" je nepřeberně odkazů, záložka Péče o sphynxe vám zase napoví, co vlastně sphynx potřebuje a jak se o něj starat). Sphynx je mimo jiné tvor velice společenský, přátelský a někteří chovatelé jej přirovnávají k lepidlu či suchému zipu. Zkrátka je to kočka kterou budete mít neustále "za zadkem" a to je třeba brát v potaz, poněvadž někoho právě tato přítulnost uchvátí, ale jiného může doslova obtěžovat, ovšem správný sphynx onu přítulnost a mazlení přímo potřebuje.
 • Zkontaktujte chovatelské stanice a zeptejte se na vše co vás zajímá (kdo četl pozorně předchozí odstavec, tak v okamžiku kontaktování CHS již o sphynxech jistě něco ví), každopádně by vás mělo zajímat, zda bude kočičák s průkazem původu, cena zvířátka, zda je kočičák tzv. na mazlíka a podmínkou prodeje je kastrace, náležitosti kupní smlouvy, zdravotní garance, následný chovatelský servis, prostě mezi vámi jakožto budoucím majitelem a chovatelem od kterého bude váš vysněný sphynxík pocházet, by měla panovat důvěra a bezproblémová komunikace. Malá poznámka: pro správného chovatele jsou jeho sphynxí miminka jako děti, které nedá jen tak někomu. Každý chovatel bude chtít také vědět pár věcí o vás, jaké máte s kočičákem plány a zda o sphynxím plemeni vůbec něco víte. Na e-mail kde je jen jediná věta typu, "Chci sphynxe, kolik stojí" je nejeden správný chovatel přímo alergický... Správný chovatel vám též nebude vysvětlovat proč si sphynxe nekoupit jinde, ale vysvětlí vám, proč sphynxe od něj a nejen to, zároveň jej bude zajímat, proč by je měl dát zrovna vám.
 • Než se rozhodnete pro konkrétní CHS, můžete kontaktovat i pár majitelů sphynxů, kteří pokud jim nejen na jejich miláčcích záleží, vám poskytnou informace, jak jsou spokojeni s chovatelským servisem jejich rodné CHS a zda by si zde znovu koupili kotě. Ovšem za relevantní údaje považujte opravdu převážně osobní zkušenosti majitelů se svojí rodnou CHS, je přece logické že vědí jak se k nim chová ten od koho si koupili kotě, popřípadě jak se zachoval ten, od koho kotě chtěli, ale jak by mohli vědět, jak to chodí jinde...Ono pomluv a zaručených zpráv z doslechu se najde bohužel všude dost, zaručené zprávy typu "slyšel jsem" či "slyšela jsem" jak to dělají jinde, vůbec neberte vážně, neboť z valné části jde jen a jen o pomluvy, osobní nenávist a lidskou zlobu, kterých je i chovatelský svět bohužel plný. A tak opět prošmejděte internet, pečlivě si prohlédněte webové stránky CHS. Jsou zde řádně uvedeny kontakty, budí stránky vaši důvěru, dozvíte se zde i jiné informace o sphynxích, než jen ty, že jsou zrovna k prodeji koťata, je chovatel ochotný i ostatním lidem a ne jen vlastním klientům ochotně poradit, nebo jde jen o to prodat???
 • Dohodněte si nezávaznou návštěvu a zajeďte se podívat v jakých podmínkách kočičáci žijí a jaký je přístup chovatele, vždyť kupujete budoucího člena rodiny a ne zajíce v pytli. Správný chovatel tuto vaši návštěvu jen uvítá, neboť jistě není ochoten svěřit své miláčky někomu, koho osobně nepozná. Samozřejmě že návštěva koťat je možná až od určitého věku, k čerstvě narozeným koťátkům by vás žádný zodpovědný chovatel z důvodu zavlečení možné infekce nepustil. Také se nedivte, pokud vás bude chovatel trochu zpovídat a zjišťovat, jaké vašemu budoucímu kočičákovi vytvoříte podmínky, vždyť každé odchované kotě má ten správný chovatel od srdce jako své dítě.
 • No a jakmile budete rozhodnutí a toho vašeho sphynxíka budete mít zamluveného v konkrétní CHS, pravděpodobně budete muset zaplatit i nevratnou zálohu, neboť chovatelé se většinou takto jistí, aby si zájemce z nějakých malicherných důvodů věc nerozmyslel a tímto je vlastně dáno jasně najevo, že to s koupí sphynxího mimina myslíte vážně. Solidní chovatel od vás nevezme zálohu jen tak, ale sepíše s vámi takzvanou smlouvu a smlouvě budoucí.
 • No a pak již připravte doma vašemu budoucímu miláčkovi potřebné pohodlíčko, nejlépe krytý záchůdek, misky na vodu a krmení a nějaké to škrabadlo (vše co budete potřebovat se dočtete v záložce "Péče o sphynxe). A samozřejmě si od chovatele zjistěte, jakou značku granulí kočičák baští a na jaký kočkolit je zvyklý, aby z toho nebyl ze začátku vyvalený a nebylo těch změn na něj trochu moc.
 • A jak by měl proběhnout samotný prodej koťátka? Samozřejmě doma u chovatele, ať vás ani nenapadne kotě přebírat někde u benzínové pumpy nebo obchoďáku! Kotě by mělo mít 13 týdnů věku, být 3-4x odčerveno a 2x očkováno (většinou základní trojvakcínou) a musí být samozřejmě zdravé (nikdy si neberte kotě s příznaky onemocnění, byť by to bylo jen nachlazení, solidní chovatel raději s prodejem počká a předá vám kočičáka zdravého, neboť i banální onemocnění se může ošklivě zkomplikovat), pokud se kočka kupuje s nějakou vadou, mělo by to být zaznamenáno ve smlouvě. Měli byste dostat průkaz původu (samozřejmě pokud je kočičák s PP), očkovací průkaz s příslušnými záznamy o očkování a odčervení a samozřejmě KUPNÍ smlouvu (co má kupní smlouva obsahovat bude předmětem dalšího tématu "sphynxích rad". Může se stát, že průkaz původu není ještě vyhotoven, či je jeho zaslání podmíněno provedením kastrace, pak by tato skutečnost měla být ošetřena v kupní smlouvě, ve které by měly být mimo jiné dále stanoveny zdravotní a genetické garance (ze zákona je záruka na živé zvíře 6 týdnů, solidní chovatel vám ovšem poskytne zdravotní garanci na geneticky podmíněné nemoci jeden rok). Kotě může být též očipováno a chovatel vám jistě sdělí, ve kterém registru zvířat jej naleznete a součástí dokumentů může být i Petpas (Euro pas).
 • A co je hlavní? Vzájemná důvěra mezi chovatelem a budoucím majitelem, ať již budete mít svého mazlíčka s průkazem původu či bez něj, toho SVÉHO chovatele vybírejte opravdu pečlivě, neboť to bude on, který vám bude, pokud to budete potřebovat, pomáhat a radit. Vyberete-li si dobře, pak kupní smluva s veškerými svými ujednáními bude moci v klidu odpočívat v šuplíku.
 • Chcete pomoci s výběrem chovatele dalším zájemcům o úžasného sphynxe? Pak prosím svoji osobní zkušenost napište do diskuzního fóra - téma: jak jsem koupil(a) svého sphynxe, aneb OSOBNÍ zkušenost.
 • A co závěrem? Určitě vás zajímá, než se pustíte do vyhledání toho svého sphynxího mazlíka, kolik takový sphynx vůbec stojí. Odpověď na tuto otázku je velmi těžká právě proto, že se ceny liší jak dle chovatelských stanic, tak i toho, zda je sphynx na mazlíka či bez jakéhokoliv chovného omezení, může se lišit dle kvality kůže a nahatosti, dle linií ze kterých sphynx pochází, další může činit rozdíl mezi cenou kocourka či kočičky (pokud jsou ceny rozdílné, kočička bývá dražší) a také hlavně dle toho, jakou "péči a prostředky" chovatel do svého chovu dává. Čistě orientačně si na sphynxe s průkazem původu, který bude na mazlíka, připravte částku okolo 10.000,-Kč. Dá se samozřejmě koupit dráž i levněji, ale věřte, ten kdo sphynxům věnuje opravdu vše co potřebují, veškerý svůj čas, aby byl kočičák řádně vymazlený, řádnou veterinární péči, superprémiová krmiva, takový chovatel těžko může prodat koťátka "pod cenou" a jistě je třeba mít na paměti, "Zda jsme tak bohatí, abychom si kupovali levné věci". V případě problémů se následná veterinární péče může vyšplhat do mnohatisícových částek, mnohdy značně převyšující pořizovací cenu levného kotěte.

 

 

Desatero, jak vybrat správného chovatele:

1)   neschovává se jen za název stanice, neurčitou přezdívku či e-mail

2)   odchovává pouze koťátka s Průkazem původu

3)   kupní smlouva s garancemi je samozřejmostí

4)   chovné páry jsou testovány na rizikové nemoci (např. u sphynx HCM)

5)   s ničím se netají, veškeré informace včetně vyšetření chovných párů má na webu 

6)   koťata neprodá dříve než ve 13 týdnech, jsou minimálně 3x odčervena a 2x očkována

7)   kotě Vám předá POUZE zdravé, bez jakýchkoliv příznaků nemoci, byť jen rýmy

8)   nebrání se návštěvě, kotě Vám nepředá anonymně někde v obchoďáku 

9)   zajímá se i o to, proč své kotě prodat zrovna Vám

10) chovatelský servis je samozřejmostí

 

PAMATUJTE: není důležité, za kolik sphynxe kupujete, ale OD KOHO. A ještě jedna věc, "Průkaz původu" je dokladem jen a jen o původu kotěte. Není ŽÁDNOU zárukou, že kotě bude zdravé, čilé, hravé, společenské... atd. atd., jak se někdy mylně a mnohdy i účelově prezentuje. Tou největší zárukou, je solidní CHOVATEL.